Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Štípání dřeva snadno a rychle. Jak vybrat správný dřevní štípač?

Štípání dřeva snadno a rychle. Jak vybrat správný dřevní štípač?Dřevo stále patří k nejlevnějšímu topivu. Platí to hlavně o palivovém dřevě, které si přichystáte sami. Aby šla práce rychleji od ruky, můžete použít štípač dřeva. Příprava té správné velikosti polínek je potom jednoduchá a rychlá.

 

Naštípat polínka, která se vejdou tak akorát do kamen nebo do kotle, je s obyčejnou sekerou fyzicky náročné, pracné a stojí to hodiny času. Pokud doma topíte jen dřevem, pravděpodobně musíte každý rok zpracovat velkou haldu polen. Štípače dřeva urychlí a ulehčí práci a vše bude dříve hotovo.

Jaké jsou výhody štípačů dřeva?

  • Snadno se obsluhují a jsou bezpečné.

  • Snižují fyzickou náročnost přípravy dřeva.

  • Mohou štípat suché, vlhké i mokré dřevo.

Vertikální a horizontální štípače dřeva

 

Štípače dřeva se mezi sebou liší svými technickými parametry. Existují dřevní štípače, jež mohou připravovat dřevo ve vertikální nebo horizontální poloze. Výhodou vertikálních štípačů dřeva je vyšší štípací tlak, který si poradí i s delšími a silnějšími poleny. Vyplatí se hlavně těm, kteří připravují 15 a více kubíků dřeva ročně.

 

Současně je třeba zvážit, jak velký výkon štípače dřeva potřebujete a jakému pohonu dáte přednost (štípač s elektromotorem, s benzinovým nebo dieselovým pohonem). Zamyslete se i nad tím, jak silné kmeny by měl dřevní štípač umět zpracovat a jak velká by měla být naštípaná polena.

Štípací síla dřevního štípače

 

Štípač dřeva pak vybírejte i podle objemu štípaného dřeva. Na malé množství dřeva – třeba pokud tímto palivem jen přitápíte – stačí štípače od 4 do 8 tun štípací síly. Na velké množství dřeva a na silné špalky zvolte štípače se štípací silou 8 až 16 tun. Na profesionální práce se hodí štípače se štípací silou 18 až 22 tun.

Značkové štípače dřeva

 

Pokud dáváte přednost kvalitě, zvolte ověřené štípače dřeva. V praxi se osvědčila především značka VARI a SCHEPPACH. Pro práci se dřevním štípačem doporučujeme také ochranné pomůcky, jako jsou rukavice a brýle.

 

Prohlédněte si aktuální nabídku štípačů dřeva. Rádi vám s jejich výběrem poradíme – stačí nás kontaktovat.

 

Štípání dřeva | Průcha Motorové nářadí

Štípače dřeva zrychlují a usnadňují přípravu polen na zimu. Nachystejte si polena do krbu a kamen bez námahy. Vyberte si kvalitní štípač dřeva.